CO TRZEBA WIEDZIEĆ

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ZAPRAWIANIU WAD


Prawdą jest że nie ma drewna bez wad, a to sęk, pęknięcie, pęcherz żywiczny, zabitka czy zakorek, chodnik owadzi i wiele innych. Zdarzają się też uszkodzenia mechaniczne elementów drewnianych, zarówno na płaszczyźnie jak i na krawędziach.

Zachodzi więc pytanie jak usuwać wady i ewentualne uszkodzenia, czy tylko przez eliminację wadliwych elementów czy też może zaprawić wady i w ten sposób naprawić element.

Pytanie raczej powinniśmy postawić inaczej: czy stać nas na rozrzutność?

Niektórzy Twierdzą że tak. A jakie jest Twoje zdanie? Jak więc naprawić uszkodzony czy wadliwy element? Nic prostszego.

A oto kilka sposobów zaprawiania wad drewna:

  • Zaprawkami łódkowymi

    Do dyspozycji mamy cały szereg zaprawek formy podstawowej, począwszy od najbardziej znanej i najczęściej stosowanej zaprawki Nr 2 o wymiarach 8 x 13 x 68mm i promieniu 100mm. Są też zaprawki szersze np. 15mm: Nr 4 – duża pojedyncza zaprawka, lub Nr 22 – zaprawka podwójna. Jeśli wada jest jeszcze szersza możemy zastosować zaprawkę wieloklinową oznaczoną Nr 20. Jak na zdjęciu obok.

  • Zaprawkami okrągłymi

    Do dyspozycji mamy zaprawki okrągłe z deski (tzw. fleki) w średnicach: 15, 20, 25, 30, 35 i 40mm. W zależności od zastosowanej zaprawki otrzymamy rózne efekty wizualne. Każda zaprawka ma od dołu sfazowaną krawędź dla szybkiego centrowania w wywierconym czy wyfrezowanym gnieździe. Zaprawki produkowane są w standardowej wysokości 9mm (dostępne są też inne).

Co to jest długa zaprawka?

Zaprawki długie stosuje się gdy wady mają charakter liniowy, ich długość przekracza 100mm, np. duże pęknięcia, odkryty rdzeń drewna itp. Aby zaprawić wadę taką zaprawką należy usunąć wadę frezując gniazdo którego kształt i długość odpowiada ściśle określonej zaprawce.

Aby naprawić element należy usunąć wadę i w to miejsce wstawić a praktycznie wkleić zaprawkę - czyli odpowiedni kawałek drewna pozbawiony wad, najlepiej dobierając jeszcze usłojenie i wybarwienie drewna, a następnie wyrównać powierzchnię przez struganie lub szlifowanie.

img
img
img